top of page

Bulgur Püresi

8 aylık bebekler için ek gıda bulgur püresi

Dünyanın son yıllarda önemini ve besin değerini yeni keşfettiği bulgur, ülkemizde temel besin maddelerinden biri. Tıpkı yoğurt gibi bulgurun da mutfağımızda yaygın bir kullanımı olduğu için kendimizi şanslı saymalıyız.

Bulgur, B vitamini, kalsiyum, fosfor ve demir açısından zengin. Besin değeri bakımından beyaz pirince göre iyi bir alternatif. Fakat diğer buğday ürünleri gibi gluten içerdiği için genellikle 8. aydan sonra bebeklere verilmesi öneriliyor.

Malzemeler

1 kahve fincanı bulgur

Hazırlama süresi: Islatılmış bulgur için 5 dak.

Pişirme süresi:  30 dak

Miktar: 3 porsiyon

Başlama zamanı: 8. ay

Kategori: Tahıllar

Hazırlanışı
  • Bulguru 3-4 saat önceden kaynamış suda ıslatalım. Bir fincan bulgur için 5-6 kahve fincanı su yeterli olacaktır.

  • Bulguru ıslattığımız suyu atalım. Süzdüğümüz bulguru küçük bir tencerede 6 kahve fincanı kaynar suya koyarak yaklaşık 30 dak. pişirelim.

  • Bu ölçüdeki su ile boza kıvamında bir püre oluyor. Beklediğinde koyulaşıyor. Bulgurun çeşidine göre su çekme oranı değişebilir. Bu nedenle bulguru süzelim ve pişirme suyunu pürenin kıvamını ayarlamak üzere saklayalım.

  • Blender ya da mutfak robotundan geçirdiğimiz bulguru bir kâseye alarak pişirme suyu ile kıvamını ayarlayalım.

  • Püremizi cam kavanozlara koyarak en fazla iki gün süre ile buzdolabında saklayabiliriz. Sade ya da yoğurtla karıştırarak bebeğimize bulgur püresini sunabiliriz. Buzdolabında sakladığımız (en fazla 2 gün) ve yoğunlaşmış bulgur püresini sulandırarak  kıyma, tavuk vb ekleyerek çorbalar hazırlayabiliriz.

8 aylık bebekler için ek gıda bulgur püresi
  • Daha büyük bebeklerde bulguru 15-20 dakika pişirmek yeterli olacaktır.

  • Tahıl pürelerini hazırlarken pişirme suyu yerine anne sütü veya uygun şekilde hazırlanmış devam sütü kullanabilirsiniz.

bottom of page