top of page
6 aylık bebekler için mama ve yemek tarifleri

Anne sütü her zaman tazedir. "İçine ne katsam? ne kadar ısıtsam? Nasıl saklasam?" gibi dertleri yoktur ve bebekler tadına bayılır. Üstelik bebeğimizin ilk 6 ay sağlıklı gelişimi için tüm besinleri içerdiğini biliriz.  Bundan sonra hem bebeğimizde demir eksikliği gibi istenmeyen durumların ortaya çıkmasını önlemek hem de geri kalan yaşamı boyunca sürdüreceği beslenme eylemine bir geçiş yapmak için ek gıdalara başlanması öneriliyor.

 

Ek gıdaya başlama hepimiz için az ya da çok sancılı bir süreç. Bu süreçte tecrübeli yakınlarımıza, internet kaynaklarına, kitaplara, uzmanların görüşlerine ve denenmiş, sağlıklı ve besleyici bebek yemekleri konusunda fikirlere çok ihtiyaç duyuyoruz. 

 

6 aylık ve daha büyük bebekler için yemekler

Başlangıç...

Bebeğinizi ilk 6 ay sadece  emzirin.

Bebeklerin ilk yiyecekleri için farklı görüşler olsa da genel olarak uzmanların üzerinde fikir birliğine vardığı belirli ilk yiyecekler var. Bunların başında patates, havuç, balkabağı, yeşil sebzeler, pirinç, yulaf, arpa, elma, armut, muz, şeftali, avokado geliyor. Bu yiyeceklerle hazırlanan mama tariflerine buradan ulaşabilirsiniz.

6 aylık bebekler için ek gıda havuç veya balkabağı püresi

A vitamininin öncül maddesi olan ve vücudumuzda A vitaminine dönüştürülen beta karoten, turuncu renkli sebzelerde bol miktarda bulunur. Havuç ve balkabağı gibi bu sebzeler ayrıca iyi birer karbonhidrat ve lif kaynağıdır. Hafif tatlı olan bu besinler anne sütünden sonra bebekler tarafından pek reddedilmez.

Havuç veya Balkabağı Püresi

Tavuğu sadece patates ve havuç gibi sebzelerle değil, elma, balkabağı gibi meyvelerle de pişirerek püreler hazırlayabiliriz. 

Elmalı ve Patatesli Tavuk Püresi
Elmalı ve patatesli tavuk püresi
Patatesli Yeşil Sebze Püresi
Patatesli yeşil sebze püresi

Bezelye ve taze fasulye tatlı ve lezzetli yeşil sebzelerdir. 7. aydan sonra bunları tek başına veya turuncu sebzelerle karıştırarak bebeğimizin menüsüne ekleyebiliriz. Sonraki aylarda tahıllı çorbaların besin değerini artırmak için yıkanmış, doğranmış ve dondurucuda saklanmış bir fincan yeşil sebze gibisi yoktur. Ancak bu sebzelerle ilgili bilmemiz ve dikkat etmemiz gereken noktalar var. 

Lor Peynirli Kabak ve Havuç Püresi
lor peynirli kabak ve havuç püresi

Beta karoten, C vitamini ve potasyumca zengin olan kabağın yaygın bir alerjik etkisi yoktur ve kolay pişer. Kabızlığa iyi gelir. Baskın bir tadı olmadığından diğer sebze ve tahıllarla birlikte kullanarak lezzetli tarifler yaratmak da mümkündür.

Pişmiş Meyve Potpurisi
Pişmiş meyve potpurisi

Meyveler, tahıllar ve sebzelerden sonra tanıtılırsa bebeğimizin damak tadını geliştirirken daha az tatlı diğer yiyecekleri reddetmesine engel olabilir. Elma, armut ve şeftaliyi ayrı ayrı ya da beraber pişirerek sindirimi kolay, tatlı ve kıvamlı püreler hazırlayabiliriz. 

Elma ve Havuç Püresi
havuç ve elma püresi

Püreleri sadece meyvelerden hazırlamak yerine havuç, patates, pancar gibi sebzelerle de çeşidi artırabiliriz. Elma ve havuç hem besleyici hem de tatlı bir püre hazırlamak için iyi bir fikirdir.

Pişmiş armut, peynir ya da yoğurtla iyi gider. Bebeğinizin ara öğünlerinde enerji gereksinimini karşılayan besleyici bu mama, daha büyük çocuklar için de sağlıklı bir tatlı alternatifidir. Tatlandırıcı olarak pekmez ya da bal kullanabilirsiniz. 

Peynirli Armut Keyfi
peynirli armut
İncir, Muz ve Şeftali Püresi
incir muz seftali puresi

Ağustos ayından Eylül sonuna kadar incirin tam mevsimidir. Eğer taze incir bulabiliyorsanız bebeğinizin bu besinin taze halinden faydalanması için karışık meyve pürelerinde kullanabilirsiniz. 

Meyveli Yoğurt Fikirleri
armutlu yogurt

Artık çoğu anne yoğurdunu evde kendisi hazırlıyor. Peki yapımı ondan da kolay meyveli yoğurtların hazır olarak satılanlarını neden tercih edelim? Herkes meyveleri yoğurtla karıştırarak kendisi ve bebeği için meyveli yoğurtlar hazırlayabilir. 

Yulaflı İncir Maması
yulafli incir mamasi

Tahıllı ve meyveli karışımlar çok sağlıklı ve besleyici öğünler hazırlamak için idealdir. 6. aydan sonra ek gıdaya geçen bebeğinize önce tarifteki gibi hazırlayacağınız yulaf mamasını tanıtın. Daha sonra yulaflı incir maması ile onu biraz daha farklı ve kesinlikle daha besleyici tatlara alıştırabilirsiniz.

İlk Yoğurt Çorbam
ilk yoğurt çorbam

6 aylık bebeğinize ek gıda olarak olabildiğince sade ama besleyici bu çorbayı sunabilirsiniz. Bu tarif yumurta ve buğday unu içermiyor. Bebeğiniz büyüdükçe klasik bir yoğurt çorbası hazırlayabilir; haşlanmış mercimek, et suyu gibi eklemelerle çorbanın besin değerini ve lezzetini artırabilirsiniz.

Avokadolu Mamalar
avokado kivi muz

Avokado zengin bir yağ, protein, vitamin ve antioksidan kaynağı. DÜşük alerji riski, sindiriminin kolaylığı ve besin değerinin yüksekliği nedeniyle dünyanın birçok yerinde bebeklerin ilk yiyecekleri arasında gösteriliyor. Ülkemizde artık kolaylıkla bulunabilen bu meyve ile henüz tanışmadıysak bebeğimizin tanışmasının vakti geldi. 

Pirinç Maması
Pirinç maması

Pirinç, kolay sindirildiği ve alerjen etkisine pek rastlanılmadığı için bebeğin ilk katı besini olarak birçok ülkede öneriliyor. Püre hâlindeyken kremamsı tadı ve dokusu bebekleri rahatsız etmiyor.

Elmalı Sütlaç
elmalı sütlaç

Pek çok yiyeceği bebeğinizin ayına göre uygun malzemelerle hazırlamak mümkün. Sütlaç da bunlardan biri. Anne sütü veya devam sütünün pişirilmesi önerilmediğinden bu pratik tarifi uygulayabilirsiniz. Bebeğinizin ilk sütlacını tatlandıran elma, besin değerini de artıracak. 

Turuncu Pirinç Maması
turuncu pirinç maması

Bebeğinizin alıştığı tatları farklı şekillerde pişirmek ve sunmak mı istiyorsunuz? Balkabağı ve havuç fırında besin değerini fazla kaybetmeden yumuşacık pişiyor. Lezzetli ve besleyici balkabağı ve havuçlu pirinç mamasını ister birarada ister ayrı ayrı iki porsiyon hâlinde bebeğinize verebilirsiniz.

Muhallebiler bebek beslenmesinde eski bir alışkanlık. Kıvamı, sindirim kolaylığı ve belki de tok tuttuğu düşüncesiyle anneler tarafından tercih ediliyor. Ancak günümüzde 1 yaşından önce bebeklere inek sütü vermenin, şeker ve pirinç gibi besin değeri düşük karbonhidrat kaynaklarının zararları biliniyor. Bu nedenle 6 aylık bebek beslenmesine uygun, sağlıklı muhallebi tariflerini denemek gerekiyor. 

İlk Muhallebim
Bebek muhallebisi tarifi

Bezelye hem iyi bir protein ve karbonhidrat, hem de vitamin kaynağı. Mevsiminde ise taze, değilse dondurulmuş bezelyeyi ilk başlarda suluca bir püre halinde bebeğimize tanıtabiliriz. Bebbeğimizin sindirim sistemi katı gıdaya alıştıkça daha koyu bir püre hazırlayabilir, 12. aydan sonra bu tarife tahin ekleyerek farklı bir lezzet yaratabiliriz.

Bezelye Püresi
Bebek muhallebisi tarifi

Bebekler için püre tariflerini sebze ve tahılların değişik kombinasyonları ile zenginleştirebiliriz. Kabak, havuç ve ince bulgu püresi de lezzetli bebek yemeklerinden biri. Bu tarifteki su ölçüsü ile sebzeleri süzmeye gerek kalmadan pişirebilirsiniz. Dilerseniz sebzeleri buharda haşladıktan sonra pişirme suyu ile bulguru ekleyip pişirmeye devam edebilirsiniz.

Kabak, Havuç ve İnce Bulgur Püresi
6 aylık bebekler için ek gıda kabak, havuç veince bulgur püresi

Bebeğimiz yakında tüm aile için pişen taze fasulye yemeğini çatalla ezdiğimizde rahatlıkla yiyebilecek. Ama daha zamanı var. Şimdilik bu püre onun için yeterince besleyici ve lezzetli.

Taze Fasulye ve Patates Püresi
6 aylık bebekler için ek gıda bebek yemeği

Ek gıdaya geçen bebeğimizin beslenmesinde çorbaya alternatif olarak püreleri tercih edersek bebeğimiz büyük oranda su içeren çorba yerine bol miktarda lif ve diğer besin içeriklerini almış olur. Özellikle kilo alamayan bebeklerin beslenmesinde sebze-tahıl püreleri çok önemli yer tutuyor.

Pirinçli Semizotu ve Kabak Püresi
6 aylık bebekler için ek gıda bebek yemeği
bottom of page