top of page

Lor Peynirli Kabak ve Havuç Püresi

6 ay ve sonrası bebek yemekleri
6 aylık bebekler için ek gıda lor peynirli kabak ve havuç püresi

Malzemeler

1 adet orta boy kabak

1 adet orta boy havuç

2 yemek kaşığı lor peyniri

Beta karoten, C vitamini ve potasyumca zengin olan kabağın yaygın bir alerjik etkisi yoktur ve kolay pişer. Kabızlığa iyi gelir. Baskın bir tadı olmadığından diğer sebze ve tahıllarla birlikte kullanarak lezzetli tarifler yaratmak da mümkündür.

 

Oldukça yüksek oranda su içerdiğinden tek başına kabak püresi çok sıvı olabilir. Bu tarifi patates, pirinç gibi gıdalarla zenginleştirerek daha kıvamlı püreler hazırlayabiliriz.

Hazırlama süresi: 10 dak 

Pişirme süresi:  20 dak

Miktar: 2 porsiyon

Başlama zamanı: 6. ay

Kategori: Sebze püreleri

Hazırlanışı
  • Kabak ve havuçları sirkeli suda 10 dakika bekleterek yıkayalım, durulayalım, uçlarını keselim ve kabuklarını soyalım.
  • Havuçları küp küp doğrayalım ve bir buhar tenceresine koyarak yaklaşık 10 dakika pişirelim. Buharda pişirme imkanımız yoksa küçük bir tencereye aldğımız sebzelerin üzerlerini örtecek kadar su koyarak yaklaşık 10 dakika pişirelim. Bu sırada kabakları küp küp doğrayalım.
  • Doğradığımız kabakları pişmekte olan havuçların üzerine ekleyelim. 10 dakika daha pişirelim. Sebze suyunu atmayalım.
  • Kabak ve havuçları sudan alalım ve bir kâse üzerine yerleştirdiğimiz tel süzgeçten tahta kaşık yardımıyla geçirelim. 8 aydan daha büyük bebekler için çatalla ezerek biraz pütürlü bırakabiliriz.
  • Sebzelerin pişirme suyunu kullanarak pürenin kıvamını bebeğimizin damak tadına göre ayarlayalım.
  • Püre ılıdıktan sonra lor peyniri ile karıştırarak bebeğimize servis edelim.
6 aylık bebekler için ek gıda lor peynirli kabak ve havuç püresi
6 aylık bebekler için ek gıda lor peynirli kabak ve havuç püresi
  • Normal blender yerine el blenderi kullanmak, tahta kaşıkla ya da havanda ezmek püremizin fazla akışkan olmasını önleyecektir.

  • Meyve-Sebze pürelerini hazırlarken pişirme suyu yerine anne sütü veya uygun şekilde hazırlanmış devam sütü kullanabilirsiniz.

  • Beta karotenin fazla alınması cilt renginde koyulaşmaya, deri ve idrar renginin turuncuya dönmesine neden olabilir. Bebeğinizde böyle bir durum gözlerseniz endişelenmeyin. Ona çok fazla turuncu sebze veya meyve vermiş olabilirsiniz. Bu yiyeceklere ara verdiğinizde bu durum ortadan kalkacaktır. Eğer renk değişimi devam ederse başka bir hastalığın belirtisi olabilecek bu belirtiyi ihmal etmeyin ve doktorunuza danışın.

  • Havuç, patates, şalgam gibi sebzelerin toprak altında gelişen kısımlarını besin olarak tüketiriz. Bu nedenle bunlar topraktaki tarım ilaçları gibi zararlı kimyasalları emerler. Bu sebzeleri tüketmeden önce sirkeli suda bekletilmesi ve kabuklarının soyulması önerilmektedir.

bottom of page