top of page
8 ay ve sonrası bebekler için mama ve yemek tarifleri

8 aylık ve daha büyük bebekler için yemekler

Daha Çok Çeşit Lütfen Anne...

Artık daha çok çeşit denemenin zamanı. Bebeğinizin mönüsüne doktorunuzun onayladığı yeni yiyecekleri üç gün kuralına göre eklemeye devam edebilirsiniz. Onun tanıştığı sebze ve meyveler arttıkça deneyebileceğimiz tarif çeşidi de artıyor. Ayrıca bu dönem kırmızı et (kıyma olarak), tavuk ve balık etinin de bebeğin yemek listesine eklenmesi öneriliyor.
 
Pürelerle birlikte artık fırında pişmiş ya da haşlanmış sebze ve etleri çatalla ezerek verebiliriz. Bu dönemin sonuna doğru bebeğimizin yiyeceklere dokunmasına, tutmasına ve ağzına götürmesine teşvik ederek kendini besleme yolunda ilk adımları atması için onu cesaretlendirebiliriz.
bebeklere yalanci işkembe
Bebekler İçin Yalancı İşkembe

Tavuk göğüs etinden bu nefis çorba protein ve demir deposu. Yapımı gerçekten çok kolay olan bu çorbayı kendinize servis yaparken tereyağında pul biberi birkaç dakika kavurarak kaselerinize ekleyebilirsiniz.

Yoğurtlu Semizotu Çorbası
bebeklere yalanci işkembe

Diğer yeşil yapnaklı sebzeler gibi semizotu da kalsiyum, magnezyum gibi mineraller ve C vitamini bakımından zengin. Ama bu otun en büyük farkı çok iyi bir omega 3 yağ asidi kaynağı olması. 

Patatesli Somon Püresi
patatesli somon püresi

Balık tüketimi bebeğin hem zihinsel hem de bedensel gelişimi için çok önemli. Seçtiğimiz balığın kılçığından kolay temizlenen, esansiyel yağ asitleri bakımından zengin olmasına özen göstermek gerek.

Patates ve Brokoli Püresi
patatesli brokoli puresi

Patates, brokolinin keskin tadını hafifletmek için birebirdir. Bebeğimizin çok sevmediğini düşündüğümüz pırasa, karnabahar gibi yiyecekleri de patatesle birlikte vermek iyi bir fikir olabilir. 

Karnabaharlı Pirinç Püresi
karnabaharli pirinç puresi

Pişerken yaydığı hoş olmayan kokulara ve gaz yapma riskine rağmen karnabahar bebeğimizin beslenmesinde olması gereken bir sebze. Çeşitli vitamin ve mineraller bakımından zengin olan karnabaharın mevsimi bebeğinizin 6. ayından sonraya denk geliyorsa mutlaka deneyin.

Genellikle 7 ve 8. aylardan sonra bebeklerin yemeklerine tavuk, balık ve kırmızı et eklemek öneriliyor. Artık bütün aile için pişirdiğimiz bazı yemekleri bebeğimize ezerek verebiliriz.

Kıymalı Kabak
Kıymalı kabak yemeği
Kabak Graten
kabak graten

Bu yemek ailece yiyeceğiniz tariflerimizden biri. Kabak bu şekilde suyunu bırakmadan piştiği için o kadar sulu ve yumuşak oluyor ki bebeğinize yedirirken hafifçe çatalla ezmeniz yeterli. Ailede kabak sevmeyen varsa bir de böyle denesin...

Brokoli Graten
brokoli graten

Brokolinin antioksidan kaynağı olarak kansere karşı koruyucu olduğunu duymayan pek kalmadı sanırız. Lif, kalsiyum ve C vitamini bakımından da zengin bu sebzeyi buharda veya bu tarifteki gibi fırında pişirebilirsiniz. 

Kıymalı Tarhana Çorbası
kıymalı tarhana çorbası

Ev yapımı tarhana bebeklerimiz için sağlıklı, besleyici ve pratik bir çorba hazırlamanın en kolay yoludur. Tarhananın en basit ama besleyici hallerinden biri de kıymalı tarhana çorbasıdır.

Kış Çorbası
Kış sebzeleri ile hazırlanan çok besleyici ve lezzetli bir çorba

Mevsime uygun sebzeleri birarada kullanarak kış aylarında bebeğinize bağışıklık sistemini kuvvetlendiren bu besleyici çorbayı hazırlayın. 

Bebek Büskivisi
8 aylık bebekler için bebek bisküvisi

Ek gıdaya ilk geçtiğimiz günlerde en büyük sorunlarımızdan birini kahvaltı öğünü oluşturur. Bebe büskivileri peynir, yumurta sarısı gibi besinleri bebeğe yedirebilmek için en iyi yol gibi görünür. Ama içerdiği buğday unu, süt ve yumurtanın alerji riskinin yanı sıra soya lesitini içermesi hazır bebe bisküvilerinin iyi bir seçim olduğu konusunda şüpheye düşürüyor. 

Sebzeli Köfte
sebzeli köfte

Sebzeli köfte dengeli bir öğün için gereken et ve sebze grubundan besinleri içeriyor. Yumuşacık sebze ve köfteler kolayca ezilerek bebeklerin damağına uygun bir mama oluyor ve bu yemek dengeli bir öğün için gereken et ve sebze grubundan besinleri içeriyor.

Bebekler için bulgur maması

Dünyanın son yıllarda önemini ve besin değerini yeni keşfettiği bulgur, ülkemizde temel besin maddelerinden biri. Tıpkı yoğurt gibi bulgurun da mutfağımızda yaygın bir kullanımı olduğu için kendimizi şanslı saymalıyız.

Bulgur Püresi
İrmikli Kuru Meyveler
Bebekler için irmikli kuru meyve püresi

Kuru meyveler mineral ve vitamin deposu. Yüksek lif içeriği ile kabızık için de birebir. Bebeklik döneminde püre yapmak için kuru meyveleri tek başlarına ya da taze meyveler ve ezilmiş ceviz içi ile birlikte kullanabiliriz. Bebeğimiz büyüdükçe meyveli yoğurtlarına,  keklere ve kurabiyelere kuru meyveleri eklemeye başlayabiliriz.

Mercimek Püresi
Tavuk köftesi

Çorba olarak tüketmeye alıştığımız mercimeği püre halinde de bebeğinize sunabilirsiniz. Havuçla birlikte hem lezzetli ve sağlıklı hem de doyurucu  bir mama hazırlamış olursunuz. Bu püreyi fazla miktarda hazırlayıp buz kalıpları içinde derin dondurucuya koyarak istediğimizde bir kase çorbaya dönüştürebileceğimiz küpler elde edebiliriz.

Süzme Mercimek Çorbası
süzme mercimek çorbasi

Süzme mercimeğin pürüzsüz hâli özellikle pürtürleri reddeden bebekler için harika bir seçenek. Yetişkinlerin de bayıldığı bu klasik tarifte sarı ve kırmızı mercimek birarada. Sarı mercimek çabuk pişen, dağılan ve püre yapmaya da uygun bir mercimek çeşidi. Ancak isterseniz sadece kırmızı mercimek de kullanabilirsiniz.

Kıymalı Sebze Püresi
kıymalı sebze püresi

Kıyma 7. aydan sonra bebeklerin pürelerine ve çorbalarına bir porsiyon için yaklaşık bir yemek kaşığı eklenebilir. Bu tarifte kış sebzeleri kullanılmıştır. Yaz aylarında aynı mamayı kabak, taze fasulye, ve bezelye ile hazırlayabiliriz.

İlk Kahvaltım
bebek kahvalttısı

Bebek kahvaltısı için hazırlanan bisküvili karışımlar klasiktir ve anneler için kurtarıcıdır. Yulaflı, meyveyli pürelerle dönüşümlü olarak bu kahvaltı maması verilebilir.

Bebek Omleti
bebek omleti

Tüm aile için kabak ve havuçları rendeleyin. Bebeğinize yumurta sarısı kendinize tüm yumarta ile bu nefis omleti yapın. Bebeğinizin kahvaltıları çeşitlensin.

Kremalı brokoli çorbası
Kremalı Brokoli Çorbası

Sebze pürelerinden sıkılan bebeğinize labne peyniri ve yoğurt gibi yiyeceklerle sebzelerin keskin tadının kırıldığı kremamsı çorbalar hazırlayabilirsiniz.

Ispanak çorbası labne peyniri ile mükemmel bir ikili oluyor ve bebeklerimizin çorba menüsünü zenginleştiriyor.

Labne Peynirli Ispanak Çorbası
labne peynirli ıspanak çorbası

Mevsiminde fasulye ve domates ile kahverengi pirinçten bebeğiniz için çok sağlıklı bir ana yemek hazırlayabilirsiniz. Böylelikle yemeğinizin bir kısmını püre hâline getirmeden önce tüm aile için sağlıklı ve lezzetli bir pilav da hazır olur. 

Fasulyeli Pirinç Püresi
fasulyeli pirinç püresi

Bu meyve püresi tam bir vitamin, mineral ve lif kaynağı. Turunçgillerin alerjiye neden olma ve asitli olması nedeniyle pişik yapma olasılığını da unutmamak gerek. Bebeğinizin mandalinaya reaksiyon gösterip göstermediğini dikkatle gözlemleyin. Mandalina ve diğer turunçgilleri bebeğinize vermek içn 12. aya kadar bekleyebilirsiniz.

Mandalinalı Kivi ve Muz Püresi

Nohut gibi harika bir protein kaynağını sebzelerle birlikte pişirerek besin değerini artıralım. Bebeğimiz 10 aylık olana kadar nohutları süzgeçten geçirerek bu püreyi hazırlayabiliriz.

Sebzeli Nohut Püresi

Bebeğinizin gelecekte makarnayı sebzeli soslarla yemeye alışması için iyi bir başlangıç: sebze püreli makarna. Bu makarnayı mevsimine ve zevkinize göre ıspanak, kabak, brokoli gibi sebzelerle hazırlayabilirsiniz.

Sebze Püreli Makarna
Sebze püreli makarna tarifi

Yayla çorbası geleneksel olarak her mutfakta pişen lezzetli bir çorbadır. Bu çorbaya buğday ruşeymi ekleyerek çok lezzetli ve besin değeri artmış bir çorba hazırlayabiliriz. 

Yayla Çorbası
ruşeymli yayla çorbası tarifi

Lezzetli ve sağlıklı bir çorba hazırlamak istediğinizde ilk akla gelen çorbalardandır ezogelin... Biz de tariflerimizden eksik etmeyelim dedik. İçerdiği tahıllarla bir besin deposu olan bu çorbayı dilerseniz tavuk ya da et suyuyla da hazırlayabilirsiniz.

Ezogelin Çorbası
8 aylık ve üzeri bebekler için ezogelin corbasi tarifi

Minik köftelerle yapılan çorbalar protein deposu oluyor. İçine sebze de girdi mi tek başına bir öğünde alınması gereken besinlerin çoğunu içeren çorbanız hazır. Üstelik bu tarif 8. aydan itibaren bebeğiniz için uygun.

Sebzeli, Köfteli, Yoğurtlu Çorba
8 aylık ve üzeri bebekler için çorba tarifi

8 aylık bebek yemekleri yaparken bebeklerimizin hayvansal protein ihtiyacını karşılamak için kırmızı et, tavuk ve balığı daha çok kullanacağımız tarifleri denememiz gerek. Böylece bebeğimizin hem fiziksel hem de zihinsel gelişimine çok katkı sağlamış oluruz.

Kıymalı ve havuçlu mercimek püresi, etin yanı sıra yeşil mercimekteki bitkisel proteinleri de içeriyor. Aynı zamanda iyi bir lif ve vitamin kaynağı.

Kıymalı ve Havuçlu Mercimek Püresi
8 aylık ve üzeri bebekler için püre tarifi

Bebeklere verebileceğiniz ilk et çeşitlerinden biri de hindidir. Bu tarifi hazırladıktan sonra bir porsiyonunu alarak püre haline getirin. Kalan kısmına da salça, tuz ve baharat ekleyerek tüm aile için hazırlayın.

Sebzeli Hindi Sote
8 aylık ve üzeri bebekler için püre tarifi
8 aylık ve üzeri bebekler için meyve püresi tarifi
İrmikli Kayısı Püresi

Her zaman meyve-tahıl ya da sebze tahıl pürelerini önerdiğimizi artık biliyorsunuz. İşte en kolay besleyici tariflerden biri de irmik ve kayısı püresi. Dilerseniz pişirdikten sonra pekmezle tatlandırabilirsiniz.

bottom of page