top of page

Pirinç Maması

6 ay ve sonrası bebek yemekleri
6 aylık bebekler için ek gıda pirinç maması

Pirinç, kolay sindirildiği ve alerjen etkisine pek rastlanılmadığı için bebeğin ilk katı besini olarak birçok ülkede öneriliyor. Püre hâlindeyken kremamsı tadı ve dokusu bebekleri rahatsız etmiyor. Diğer taraftan beyaz pirinç, pirincin kepeğinden ve tohumun alevron tabakası adı verilen yağ içeren kısmından arındırılması ve cilalanıp parlatılması ile elde ediliyor. Hâliyle beyaz pirincin besin değeri oldukça düşüyor. Bebeğimizin ve hatta tüm ailenin yemeklerinde mümkünse kahverengi pirinç kullanabiliriz. Tarifimizde hem beyaz hem de kahverengi pirinç için ölçüleri bulacaksınız.

 

Malzemeler

1 kahve fincanı beyaz pirinç ve 4 kahve fincanı su

ya da

1 kahve fincanı kahverengi pirinç ve 5 kahve fincanı su

Hazırlama süresi: Islatılmış pirinç için 5 dak.

Pişirme süresi:  20-35 dak

Miktar: 2 porsiyon

Başlama zamanı: 6. ay

Kategori: Tahıllar

Hazırlanışı
  • Pirinci bol su ile yıkayalım ve birkaç damla sirke eklenmiş kaynar su ile ıslatalım ( yaklaşık 1 saat). Pirinci süzerek bu suyu atalım.

  • Küçük bir tencereye verilen ölçüde kaynar su koyarak pirinci ekleyelim ve kaynadıktan sonra kısık ateşte pişirelim (Yaklaşık pişirme süresi; beyaz pirinç için 20, kahverengi pirinç için 30-35 dakikadır.).

  • Birlikte piştiği su ile birlikte el blenderi kullanarak ya da tel süzgeçten geçirerek pirinci püre kıvamına getirelim. Su miktarı az ise anne sütü, devam sütü ya da kaynamış su kullanarak pürenin kıvamını ayarlayalım.

  • Pirincin yetişmesi sırasında bol su ile topraktaki zararlı kimyasalları emmesi ve üretim sırasında kullanılan böcek öldürücülerin kalıntıları sağlığımız için tehdit oluşturuyor. Organik pirinç kullanılmıyorsa pirinci bol su ile yıkayarak  1 saat kadar birkaç damla sirke eklenmiş kaynar suda ıslatmak ve bu suyu atmak kimyasal kalıntıları bir ölçüde uzaklaştırmayı sağlayabilir. 

bottom of page