top of page

Patatesli Yeşil Sebze Püresi

6 ay ve sonrası bebek yemekleri
6 aylık bebekler için ek gıda patatesli yeşil sebze püresi

Bezelye ve taze fasulye tatlı ve lezzetli yeşil sebzelerdir. 7. aydan sonra bunları tek başına veya turuncu sebzelerle karıştırarak bebeğimizin menüsüne ekleyebiliriz. Sonraki aylarda tahıllı çorbaların besin değerini artırmak için yıkanmış, doğranmış ve dondurucuda saklanmış bir fincan yeşil sebze gibisi yoktur. Ancak bu sebzelerle ilgili bilmemiz ve dikkat etmemiz gereken noktalar var. Öncelikle taze de olsalar diğer baklagiller gibi bunlar da gaz problemlerine yol açabilir. Ayrıca bezelyenin kabukları ve taze fasulyenin lifleri, henüz katı gıdalarla yeni tanışan bebeğinizin seveceği gibi pürüzsüz bir püre yapımını zorlaştırabilir.

 

Bebeğimize bu yiyecekleri ilk sunduğumuzda tel süzgeçten geçirerek püre yapmak gaz ve sindirim problemlerini önleyebilir; bebeğin yutmasını kolaylaştırabilir.

Malzemeler

50 g taze fasulye ya da bezelye

1 adet küçük boy patates

1 su bardağı su

Hazırlama süresi: 15 dak 

Pişirme süresi:  20 dak

Miktar: 2 porsiyon

Başlama zamanı: 6. ay

Kategori: Sebze püreleri

Hazırlanışı
  • Yeşil sebzeyi sirkeli suda 10 dakika bekleterek yıkayalım. Taze fasulye kullanıyorsak kılçıklarını ve uçlarını temizledikten sonra parmak kalınlığında keselim.
  • Sebzeleri bir buhar tenceresine koyarak yaklaşık 10 dakika pişirelim. Buharda pişirme imkanımız yoksa küçük bir tencereye aldığımız sebzelerin üzerini örtecek kadar su koyarak pişirelim.
  • Patateslerin kabuklarını soyalım, yıkayalım ve küp küp doğrayalım.
  • Doğradığımız patatesleri pişmekte olan yeşil sebzenin üzerine ekleyelim. 10 dakika daha pişirelim. Sebze suyunu atmayalım.
6 aylık bebekler için ek gıda patatesli yeşil sebze püresi
  • Sebzeleri sudan alalım ve bir kâse üzerine yerleştirdiğimiz tel süzgeçten tahta kaşık yardımıyla geçirelim.
  • Sebzelerin pişirme suyunu kullanarak pürenin kıvamını bebeğimizin damak tadına göre ayarlayalım.
6 aylık bebekler için ek gıda patatesli yeşil sebze püresi
  • Normal blender yerine el blenderi kullanmak, tahta kaşıkla ya da havanda ezmek püremizin fazla akışkan olmasını önleyecektir.

  • Meyve-sebze pürelerini hazırlarken pişirme suyu yerine anne sütü veya uygun şekilde hazırlanmış devam sütü kullanabilirsiniz.

  • Bu tarifi 8. aydan itibaren bebeğinizin yeni tanıştığı diğer sebzelerle zenginleştirebilir, blender kullanarak hazırlayabilirsiniz.

  • Havuç, patates, şalgam gibi sebzelerin toprak altında gelişen kısımlarını besin olarak tüketiriz. Bu nedenle bunlar topraktaki tarım ilaçları gibi zararlı kimyasalları emerler. Bu sebzeleri tüketmeden önce sirkeli suda bekletilmesi ve kabuklarının soyulması önerilmektedir.

bottom of page