top of page

İlk Muhallebim

6 ay ve sonrası bebek yemekleri
6 aylık bebekler için ek gıda muhallebi

Muhallebiler bebek beslenmesinde eski bir alışkanlık. Kıvamı, sindirim kolaylığı ve belki de tok tuttuğu düşüncesiyle anneler tarafından tercih ediliyor. Ancak günümüzde 1 yaşından önce bebeklere inek sütü vermenin, şeker ve pirinç gibi besin değeri düşük karbonhidrat kaynaklarının zararları biliniyor. Bu nedenle 6 aylık bebek beslenmesine uygun, sağlıklı muhallebi tariflerini denemek gerekiyor. İlk muhallebim, anne sütü veya devam sütü ile hazırlanmış, pekmezle tatlandırılmış bir tarif. İlerleyen aylarda farklı taze ve kuru meyvelerle yumurta sarısı ekleyerek bu tarifi daha da besleyici hale getirebiliriz.

 

Sonraki aylarda bebeğimize verebileceğimiz besleyici ve doyurucu klasik muhallebi tarifi için tıklayınız.

Hazırlama süresi: 10 dak 

Pişirme süresi:  15 dak

Miktar: 1 porsiyon

Başlama zamanı: 6. ay

Kategori: Tahıllar

Malzemeler

50 ml anne sütü veya paketteki talimatına uygun olarak hazırlanmış 50 ml devam sütü

1 yemek kaşığı yulaf unu

1 yemek kaşığı pirinç unu

2 yemek kaşığı pekmez

Hazırlanışı
  • 1 su bardağı soğuk suyu, pirinç ununu ve yulaf ununu küçük bir tencereye alalım ve unlar eriyinceye kadar iyice çırpalım. Daha sonra ağır ateşte karıştırarak muhallebi kıvamına gelene kadar (yaklaşık 10 dak.) pişirelim. Bu aşamada çok yoğun bir muhallebi elde edeceğiz.

  • Tencereyi ocaktan alıp ılımaya bırakalım. Ilıdıktan sonra iyice yoğunlaşan muhallebimize devam sütü ya da anne sütünü ve pekmezi ekleyerek karıştıralım. Karışım homojen bir hal alınca kaselere alarak soğutalım. Muhallebi kıvamı biraz duru olup soğudukça hafifçe yoğunlaşacaktır.

6 aylık bebekler için ek gıda elmalı sütlaç tarifi
6 aylık bebekler için ek gıda elmalı sütlaç tarifi
bottom of page