top of page

Peynirli Armut Keyfi

6 ay ve sonrası bebek yemekleri
6 aylık bebekler için ek gıda peynirli armut keyfi

Pişmiş armut, peynir ya da yoğurtla iyi gider. Bebeğinizin ara öğünlerinde enerji gereksinimini karşılayan bu besleyici mama, daha büyük çocuklar için de sağlıklı bir tatlı alternatifidir. Tatlandırıcı olarak pekmez ya da bal (1 yaşından sonra) kullanabilirsiniz. 

Malzemeler

1 adet orta boy armut

2 yemek kaşığı labne peyniri

1 tatlı kaşığı keçiboynuzu ya da üzüm pekmezi

Bir tutam tarçın

Hazırlama süresi: 5 dak 

Pişirme süresi:  5-10 dak

Miktar: 1 porsiyon

Başlama zamanı: 6. ay

Kategori: Meyve püreleri

Hazırlanışı
  • Bol su ile yıkadığımız ve kabuklarını soyduğumuz armutu doğrayalım.
  • Küçük bir tencereye armutları dizelim ve bir parmak kalınlığında su koyarak ağır ateşte 10 dakika pişirelim (Eğer yumuşak ve sulu bir armut kullanıyorsanız daha az su ile 5 dakika pişirmek yeterli olacaktır.).
  • Bir kasede labne peyniri ve pekmezi iyice karıştıralım.
  • Armutu bir tabağa alıp üzerine peynirli sosumuzu gezdirelim ve biraz tarçın serpelim. Bebeğimize çatalla ezerek, daha büyük bebeklere küçük parçalar halinde sunalım.
  • Baharatlar genel olarak bebekler için uygun değildir ama tarçın, zencefil, hint cevizi gibi bazılarının bebek beslenmesinde özel bir yeri var. Doktorunuza danışarak bu baharatları bebeklerin yiyeceklerine az miktarda ekleyebilirsiniz.

  • Tarçının gaz söktürücü ve rahatlatıcı etkisi biliniyor. Ayrıca ilk katı gıdalarla bebeğimize sunabileceğimiz baharatlar, onun damak tadını geliştirmeye yardımcıdır ve ileride evde pişen yemeklerin farklı tat ve kokularına alışması için birer basamaktır. 

bottom of page