top of page

Turuncu Pirinç Maması

6 ay ve sonrası bebek yemekleri
6 aylık bebekler için ek gıda turuncu pirinç maması

Bebeğinizin alıştığı tatları farklı şekillerde pişirmek ve sunmak mı istiyorsunuz? Balkabağı ve havuç fırında besin değerini fazla kaybetmeden yumuşacık pişiyor. Lezzetli ve besleyici balkabağı ve havuçlu pirinç mamasını ister birarada ister ayrı ayrı iki porsiyon hâlinde bebeğinize verebilirsiniz.

Tüm aile içini fırında akşam yemeğiniz pişerken bebeğinizin yemeğini de fırının bir köşesinde pişirebilir, miniğinizin akşam öğününü de aynı anda hazırlayabilirsiniz.

Malzemeler

100 g balkabağı (avuç içi kadar yaklaşık üç parça)

1 adet orta boy havuç

2 yemek kaşığı pirinç

Hazırlama süresi: 15 dak 

Pişirme süresi:  30 dak

Miktar: 2 porsiyon

Başlama zamanı: 6. ay

Kategori: Meyve püreleri, Tahıllar

Hazırlanışı
  • Balkabaklarını ve havucu bol su ile yıkadıktan sonra kabuklarını soyup iri parçalar hâlinde dilimleyelim.

  • Yayvan bir fırın kabının dibine bir parmak kalınlığında su koyarak balkabağı ve havuç dilimlerini dizelim. Önceden 180 °C sıcaklığa ayarladığımız fırında yaklaşık 30 dakika pişirelim.

  • Fırında balkabağı ve havucumuz pişerken bol su ile yıkadığımız pirinci kaynar suda 10 dakika beklettikten sonra yıkayalım ve 2 kahve fincanı su ile kaynamaya bırakalım. Kaynadıktan sonra 15 dakika kısık ateşte pişirelim.

  • Fırından çıkardığımız kabı soğumaya bırakalım ve ılıdığında balkabağı ve havuç dilimlerini çıkararak bir patates ezici ya da çatal yardımıyla ezelim.

  • Süzgeçten geçirdiğimiz boza kıvamındaki pirinç püresini, balkabağı ve havuç püresine ekleyerek karıştıralım.

6 aylık bebekler için ek gıda turuncu pirinç maması
6 aylık bebekler için ek gıda turuncu pirinç maması

 

  • Beta karotenin fazla alınması cilt renginde koyulaşmaya, deri ve idrar renginin turuncuya dönmesine neden olabilir. Bebeğinizde böyle bir durum gözlerseniz endişelenmeyin. Ona çok fazla turuncu sebze veya meyve vermiş olabilirsiniz. Bu yiyeceklere ara verdiğinizde bu durum ortadan kalkacaktır. Eğer renk değişimi devam ederse başka bir hastalığın belirtisi olabilecek bu belirtiyi ihmal etmeyin ve doktorunuza danışın.

  • Havuç, patates, şalgam gibi sebzelerin toprak altında gelişen kısımlarını besin olarak tüketiriz. Bu nedenle bunlar topraktaki tarım ilaçları gibi zararlı kimyasalları emerler. Bu sebzeleri tüketmeden önce sirkeli suda bekletilmesi ve kabuklarının soyulması önerilmektedir.

bottom of page