top of page

Elmalı Sütlaç

6 ay ve sonrası bebek yemekleri
6 aylık bebekler için ek gıda elmalı sütlaç tarifi

Pek çok yiyeceği bebeğinizin ayına göre uygun malzemelerle hazırlamak mümkün. Sütlaç da bunlardan biri. Anne sütü veya devam sütünün pişirilmesi önerilmediğinden bu pratik tarifi uygulayabilirsiniz. Bebeğinizin ilk sütlacını tatlandıran elma, besin değerini de artıracak. 

Malzemeler

100 ml anne sütü veya paketteki talimatına uygun olarak hazırlanmış 100 ml devam sütü

1 adet orta boy elma

3 yemek kaşığı pirinç

Hazırlama süresi: 10 dak (pirinci ıslatmak için 30 dak)

Pişirme süresi:  25 dak

Miktar: 3-4 porsiyon

Başlama zamanı: 6. ay

Kategori: Meyve püreleri - Tahıllar

Hazırlanışı

  • Pirinci bol su ile yıkayalım ve birkaç damla sirke eklenmiş kaynar su ile ıslatalım ( yaklaşık 30 dakika). Pirinci süzerek bu suyu atalım.

  • Küçük bir tencereye 1,5 su bardağı kaynar su ile pirinci koyalım ve kaynamaya bırakalım. Kaynadıktan sonra 15 dakika pişirelim.

  • Elmayı yıkayalım, kabuğunu soyalım ve rendeleyelim. Elma rendesini pişmekte olan pirince ekleyelim ve 10 dakika daha kısık ateşte tutalım.

  • Elma ve pirinç karışımını ocaktan alıp ılımaya bırakalım. Ilıyınca anne sütü veya devam sütü ile birlikte blenderden geçirelim.

  • Elmalı sütlacı soğamaya bırakalım ve soğadaktan sonra bebeğimize sunalım.

6 aylık bebekler için ek gıda elmalı sütlaç tarifi
6 aylık bebekler için ek gıda elmalı sütlaç tarifi
  •  

  • Pirincin yetişmesi sırasında bol su ile topraktaki zararlı kimyasalları emmesi ve üretim sırasında kullanılan böcek öldürücülerin kalıntıları sağlığımız için tehdit oluşturuyor. Organik pirinç kullanılmıyorsa pirinci bol su ile yıkayarak  1 saat kadar birkaç damla sirke eklenmiş kaynar suda ıslatmak ve bu suyu atmak kimyasal kalıntıları bir ölçüde uzaklaştırmayı sağlayabilir. 

bottom of page