top of page

Havuç veya Balkabağı Püresi

6 ay ve sonrası bebek yemekleri

Malzemeler

200 g havuç veya balkabağı

1 su bardağı su

6 aylık bebekler için ek gıda havuç veya balkabağı püresi

Beta karoten, A vitamininin öncül maddesidir.  Vücudumuzda A vitaminine dönüştürülür. Bu önemli besin öğesi, turuncu renkli sebzelerde bol miktarda bulunur. Havuç ve balkabağı gibi bu sebzeler ayrıca iyi birer karbonhidrat ve lif kaynağıdır. Hafif tatlı oldukları için de anne sütünden sonra bebekler bunları genellikle reddetmez.

 

Bebeğimiz havuç ve balkabağı ile tanıştıktan sonra bu üç sebzenin diğer sebzeler ve tahıllarla hazırlayacağımız püre ve çorbalarına daha kolay alışabilir.

Hazırlama süresi: 15 dak 

Pişirme süresi:  15 dak

Miktar: 2 porsiyon

Başlama zamanı: 6 ay

Kategori: Sebze püreleri

Hazırlanışı
  • Havucu sirkeli suda 10 dakika bekleterek yıkayalım ve kabuklarını soyalım.
  • Havuçları küp küp doğrayalım ve bir buhar tenceresine koyarak 15 dakika pişirelim. Buharda pişirme imkanımız yoksa küçük bir tencereye aldığımız sebzelerin üzerlerini örtecek kadar su koyarak pişirelim. Sebze suyunu atmayalım.
  • Bir kâseye aldığımız sebzeleri tahta kaşık yardımıyla ezelim ve sebzeleri pişirdiğimiz suyu kullanarak pürenin kıvamını ayarlayalım.
  • Normal blender yerine el blenderi kullanmak, tahta kaşıkla ya da havanda ezmek püremizin fazla akışkan olmasını önleyecektir.

  • Meyve-Sebze pürelerini hazırlarken pişirme suyu yerine anne sütü veya uygun şekilde hazırlanmış devam sütü kullanabilirsiniz.

  • Beta karotenin fazla alınması cilt renginde koyulaşmaya, deri ve idrar renginin turuncuya dönmesine neden olabilir. Bebeğinizde böyle bir durum gözlerseniz endişelenmeyin. Ona çok fazla turuncu sebze veya meyve vermiş olabilirsiniz. Bu yiyeceklere ara verdiğinizde bu durum ortadan kalkacaktır. Eğer renk değişimi devam ederse başka bir hastalığın belirtisi olabilecek bu belirtiyi ihmal etmeyin ve doktorunuza danışın.

  • Havuç, patates, şalgam gibi sebzelerin toprak altında gelişen kısımlarını besin olarak tüketiriz. Bu nedenle bunlar topraktaki tarım ilaçları gibi zararlı kimyasalları emerler. Bu sebzeleri tüketmeden önce sirkeli suda bekletilmesi ve kabuklarının soyulması önerilmektedir.

bottom of page