Hazırlama süresi: 10 dak 

Pişirme süresi:  12-15 dak

Miktar: Yaklaşık 25 adet

Başlama zamanı: 10. ay

Kategori: Tahıllar - Atıştırmalıklar

Pancar Püresi

Bebeğin mönüsünde farklı renkte besinlere de ihtiyaç var! Pancar, lif, demir ve folik asit bakımından zengindir. Elma gibi meyvelerle veya yoğurtla birlikte bebeklerin lezzetine bayıldığı mamalar hazırlayabilirsiniz.

 

Bu tarifte, rengini veren doğal antioksidanları ve diğer faydalı bileşekleri kaybetmemesi için pancarı fırınlıyoruz.

Başlama zamanı: 10 ay

Kategori: Sebze püreleri - Meyve püreleri

Hazırlanışı
  • Pancar, havuç ve elmaları sirkeli suda 20 dakika beklettikten sonra bol su ile yıkayıp kurulayalım. Kabuklarını soyalım.
  • Elmaların koçanlarını temizleyelim. Tüm malzemeleri iri parçalar hâlinde doğrayalım.
  • Yayvan bir fırın kabının dibine 1 parmak kalınlığında su koyarak elma, havuç ve pancar dilimlerini dizelim. Yaklaşık 45 dakika pişirelim. 
  • Fırından çıkardığımız kabı soğumaya bırakalım ve ılıdığında tüm malzemeyi bir kâseye alıp çatal yardımıyla ezelim ya da mutfak robotundan geçirelim.
  • Bu karışımı sade olarak veya yoğurtla karıştırarak bebeğimize sunalım.

Malzemeler

1 adet orta boy pancar

1 adet orta boy elma

1 adet orta boy havuç

Hazırlama süresi: 5 dak 

Pişirme süresi:  45 dak

Miktar: 3-4 porsiyon

  • Meyve-Sebze pürelerini hazırlarken pişirme suyu yerine anne sütü veya uygun şekilde hazırlanmış devam sütü kullanabilirsiniz.

  • Beta karotenin fazla alınması cilt renginde koyulaşmaya, deri ve idrar renginin turuncuya dönmesine neden olabilir. Bebeğinizde böyle bir durum gözlerseniz endişelenmeyin. Ona çok fazla turuncu sebze veya meyve vermiş olabilirsiniz. Bu yiyeceklere ara verdiğinizde bu durum ortadan kalkacaktır. Eğer renk değişimi devam ederse başka bir hastalığın belirtisi olabilecek bu belirtiyi ihmal etmeyin ve doktorunuza danışın.

  • Havuç, patates, şalgam gibi sebzelerin toprak altında gelişen kısımlarını besin olarak tüketiriz. Bu nedenle bunlar topraktaki tarım ilaçları gibi zararlı kimyasalları emerler. Bu sebzeleri tüketmeden önce sirkeli suda bekletilmesi ve kabuklarının soyulması önerilmektedir.

© 2021  mamatarifleri

Bu sitede yer alan içerikler www.mamatarifleri.com internet sitesine aittir;

Kopyalamak suretiyle yayınlaması halinde ilgili kişiler hakkında hukuki ve cezai işlem başlatılacaktır.

 

Bu sitenin içeriği bilgilendirmeye yöneliktir. Özel beslenme ihtiyaçları olan bebekler ve çocuklar için hazırlanmış tarifler değildir.

Klinik, kronik ya da metabolik hastalığa sahip çocuklarda doktora danışılmadan uygulanmamalıdır.

!