top of page
Bebekler için Şeftali Püresi
6 ay ve sonrası bebek yemekleri

Bebekler İçin İlk Yiyecekler: Şeftali

A ve C vitamini, beta karoten ve potasyum kaynağı olan şeftali lif bakımından da zengin bir meyve. Bu nedenle eğer kabızlık sorunu varsa bebeğinize şeftali verebilirsiniz. Tatlı, sulu ve lezzetli olan şeftali bebekler için ideal ilk yiyeceklerden biri. 6. aydan itibaren bebeğinizi şeftali ile tanıştırabilirsiniz.

 

Şeftali satın alırken koyu turuncu ve kırmızı olanları tercih edin. Olgun bir şeftaliyi ezerek püre haline getirmek de daha kolay olacaktır.

Şeftali yüksek pestisit içerdiği saptanan en "kirli" yiyeceklerden biridir. Bu nedenle imkanınız varsa organik tercih edin.

 

Şeftali Püresi Tarifi: Hem bakterilerden hem de kabuktaki pestisitlerden kurtulmak için sirkeli suda yıkayın ve durulayın, kabuklarını soyduktan sonra bir çatal ya da patates ezeceği ile püre haline getirin. 10. aydan sonra biraz daha iri parçalı bir püre hazırlayın. Şeftalinin bir avantajı da katı gıdaya ilk geçişte bile pişirmeden verebileceğiniz bir meyve olması. Kabuğu bıçaksız kolay soymak için kaynar suda 45 saniye tutabilirsiniz. Püreyi yaparken biraz akışkan olmasını isterseniz birkaç kaşık kaynamış soğutulmuş su ekleyebilirsiniz.

 

Taze ya da dondurulmuş şeftaliden püre hazırlayabilirsiniz. Eğer donduracaksanız yaz aylarında satın aldığınız taze şeftaliyi çiğ olarak dondurun. Bu şekilde 3 aya kadar derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

 

Bebeğinize şeftaliyi tanıttıktan bir hafta sonra farklı meyvelerle, yoğurtla ya da yulaf ezmesiyle karıştırarak çeşitli püreler hazırlayabilirsiniz. Parmak yiyeceklere başladıktan sonra uzun dilimler halinde dilimlediğiniz şeftaliyi plastik bir tabakta bebeğinize sunabilirsiniz.

 

Şeftalili Daha Çok Tarif İçin Tıklayın:

 

İncir, Muz ve Şeftali Püresi

 

Meyveli Yoğurt Fikirleri

 

Pişmiş Meyve Potpurusi

 

 

 

Dikkat: Bebeğinize yeni bir yiyeceği tanıtmadan önce dokturunuza danışmayı ve üç gün kuralını uygulamayı unutmayın.

bottom of page