top of page
Bebekler için bezelye çorbası
6 ay ve sonrası bebek yemekleri

Bebekler İçin İlk Yiyecekler: Bezelye

Bezelye, protein ve karbonhidrat kaynağı olduğu gibi A vitmini, C vitamini, kalsiyum ve demir bakımından da zengin bir sebze. Bebeğinizin yiyeceği ilk sebzelerden biri olmaya aday. Bebeklere hafif tatlı bezelye gibi sebzelerin meyvelerden önce tanıtılması öneriliyor. Çünkü meyvelerin tadına alışan bebekler genelde sebze yemeyi reddediyor.

 

Bezelye satın alırken parlak yeşil renkli olanları tercih edin. Bebeğinize bezelye pişirirken konserve kullanmayın. Taze ya da dondurulmuş bezelyeden püre hazırlayabilirsiniz. Eğer donduracaksanız yaz aylarında satın aldığınız taze bezelyelerin kabuklarını ayıklayıp yıkadıktan sonra direkt dondurucuya atın. Bu şekilde dondurulmuş bezelyeyi 6 aya kadar derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

 

işte 6. aydan itibaren bebeğinize sunabileceğiniz iki malzemeli pratik bir Bezelye Çorbası tarifi: 1 kahve fincanı ayıklanmış ve temizlenmiş bezelyeyi küçük bir sos tenceresine koyun. Üzerine 1,5 su bardağı su ekleyin ve kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra ağır ateşte 20-25 dakika bezelyeler iyice yumuşayıncaya kadar pişirin. Bezelyeleri ezerek süzgeçten geçirin. 1 tatlı kaşığı labne peyniri ekleyerek karıştırın ve bebeğinize servis edin (Bezelyelerin su çekme oranı ya da fincanınızın büyüklüğü farklı olabilir. Kaynamış su ile çorbanızın kıvamını ayarlayabilirsiniz.)

 

Bebeğinize bezelyeyi tanıttıktan sonra yoğurt, patates, havuç, pirinç gibi yiyeceklerle karıştırarak çeşitli püreler hazırlayabilirsiniz.

 

 "Bezelye Püresi Tarifi" için tıklayın.

 

Bezelye kullanarak da hazırlayabileceğiniz "Patatesli Yeşil Sebze Püresi" tarifi için tıklayın.


 

 

 

Dikkat: Bebeğinize yeni bir yiyeceği tanıtmadan önce dokturunuza danışmayı ve üç gün kuralını uygulamayı unutmayın.

bottom of page