top of page
Bebekler için havuç püresi
6 ay ve sonrası bebek yemekleri

Bebekler İçin İlk Yiyecekler: Havuç

Bebeğinize 6. aydan itibaren püre veya çorbalarda havuç verebilirsiniz. Katı gıdaya geçişteki altın kuralı unutmayarak önce bebeğinizi havuç püresi ile tanıştırın ve üç gün boyunca başka bir yeni yiyecek vermeyin. Bebeğinizin ilk pürelerini boza kıvamında suluca hazırlayarak giderek daha kıvamlı püreler hazırlayın.

 

Gelelim bebekler için havucun yararlarına. Başka yazılarda da değindiğimiz gibi havuç beta karoten bakımından zengindir. Beta karoten vücutta A vitaminine dönüşebilen bir öncül maddedir. Ayrıca havuçta C vitamini ve kalsiyum da bulunur. Bebekler genellikle havucun tadını sever ve sindirimi kolay olduğundan ek gıdaya geçişte ilk yiyeceklerden biri olarak önerilir. Yalnız unutulmaması gereken bir nokta var: Havuç gibi beta karotence zengin yiyecekleri fazla alan bebeklerin ciltleri ve idrarları turuncu renk alabilir. Bu yiyecekleri kestiğinizde genellikle birkaç günde renkleri normale döner.

 

Bebeğinize havucu tanıttıktan sonra elma, armut gibi meyvelerle, pirinç gibi tahıllarla ya da kabak, patates gibi sebzelerle karışık püreler hazırlayabilirsiniz. İşte birkaç havuçlu mama tarifi:

 

Turuncu Pirinç Maması

 

Elma ve Havuç Püresi

 

Lor Peynirli Kabak ve Havuç Püresi

 

Kabak, Havuç ve İnce Bulgur Püresi

 

 

 

Dikkat: Bebeğinize yeni bir yiyeceği tanıtmadan önce dokturunuza danışmayı ve üç gün kuralını uygulamayı unutmayın.

bottom of page